Certyfikaty energetyczne

Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków

Zgodnie z ustawą z dnia 19.09.2007 r o zmianie ustawy Prawo Budowlane (Dziennik Ustaw nr. 191 z dnia 18 października 2007 r. poz. 1373) został wprowadzony na terenie Polski system świadectw charakterystyk energetycznych dla:

  1. Budynków o różnym przeznaczeniu i różnej funkcji
  2. Samodzielnych części budynków
  3. Lokali mieszkalnych sprzedawanych i wynajmowanych
  4. Systemu kontroli źródeł ciepła
  5. Urządzeń klimatyzacyjnych

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest to dokument określający zapotrzebowanie danego budynku na energię pierwotną EP i energię końcową EK na potrzeby:

ogrzania budynku, przygotowania ciepłej wody użytkowej, wentylacji i klimatyzacji, energii elektrycznej związanej z urządzeniami pomocniczymi,  energii elektrycznej – oświetlenie

 

Przebieg wykonywania Świadectwa charakterystyki energetycznej budynku (lokalu)

  1. Kontakt telefoniczny lub mailowy w celu umówienia terminu spotkania
  2. Przyjazd i oględziny budynku oraz zebranie danych z zakresu
  • Technologii ścian zewnętrznych, stropów, podłóg budynku.
  • Rodzaju okien i drzwi i ich parametrów termicznych
  • Rodzaju źródła energii cieplnej i instalacji C.O. i C.W.U.
  • Rodzaju wentylacji
  • Parametrów układu chłodzącego (klimatyzacji – jeśli taka istnieje)
  • Rodzaj i ilość oświetlenia (w przypadki budynków użyteczności publicznej, przemysłowych, gospodarczych)
  • Dokonanych zmianach w budynku w stosunku do projektu: dotyczących materiałów izolacyjnych, zmiany wymiarów okien itp.
  • Wykonanie zdjęć zewnętrznych budynku

Świadectwo energetyczne zawiera

  • Dane dotyczące budynku
  • Zapotrzebowanie energii niezbędnej do ogrzania budynki i ciepłej wody
  • Zapotrzebowanie energii dla wentylacji klimatyzacji
  • Zapotrzebowanie energii dla budynków niemieszkalnych na potrzeby całodobowego oświetlenia (sklepy, hipermarkety itp.)
  • Wskazówki i podpowiedzi jak usprawnić i obniżyć zużycie energii.

Czas wykonania Świadectwa charakterystyki energetycznej oraz jego cena uzależnione są od wielkości, skomplikowania budowli oraz ilości zastosowanych urządzeń grzewczych.

Informacje dodatkowe

Umocowanie prawne Świadectwa charakterystyki energetycznej

Świadectwo charakterystyki energetycznej wprowadzone zostało w polskim ustawodawstwie z dniem 1 stycznia 2009 r. na mocy zobowiązań Polski jako kraju członkowskiego Unii Europejskiej do wdrożeń prawa UE. Jedną z nich jest Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 16 grudnia 2002 r. dotycząca jakości energetycznej budynków. Celem Dyrektywy było wypromowanie poprawy efektywności energetycznej budynku na terenie UE, biorąc pod uwagę zewnętrzne i wewnętrzne warunki budynku.

Metodologię obliczania świadectw początkowo wprowadzało Rozporządzenie z dnia 6 listopada 2008 r. , następnie, Rozporządzenie z dnia 2 lipca 2014 r. Po nowelizacji obecnie obowiązuje Rozporządzenie Ministra Infra­struktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (Dz. U. 18 marca 2015 r. Poz. 376)

Osoba wystawiająca certyfikat energetyczny po odpowiednich pomiarach budynku wyznaczy wielkość zapotrzebowania energii potrzebnej do zaspokojenia potrzeb związanych z ogrzaniem budynku, ciepłą wodą, wentylacją i klimatyzacją. Certyfikat energetyczny ważny jest przez 10 lat pod warunkiem że w tym czasie nie były przeprowadzone żadne roboty budowlane, które zmieniły by charakterystykę energetyczną budynku. Ważność certyfikatu energetycznego będzie potwierdzona przez osobę posiadającą uprawnienia z odpowiednim numerem wydawane przez Ministerstwo Infrastruktury.

Cel Świadectwa charakterystyki energetycznej

  1. Ocena jakości użytkowej i wartość rynkowa budynku lub lokalu.
  2. Określenie cechy jakości energetycznej budynków, ich części i lokali mieszkalnych które na pewno interesują ich właścicieli, nabywców i najemców.
  3. Wyznaczenie trendów dla projektowania nowych budynków i spowodowanie termomodernizacji starych budynków na bardziej energooszczędne.

W świadectwie energetycznym znajduje się ocena wielkości zapotrzebowania na energię. Wyznaczenie takiej wielkości odbywa się na podstawie przeznaczenia, stanu technicznego budynku i jego systemów instalacji elektrycznej i wentylacji czyli na podstawie jego stałych cech budowlanych, oraz od 2015 roku na podstawie wielkości zużycia energii przez 3 miesiące, która może być różna w zależności od upodobań i oszczędności użytkowników budynków. Ustawodawca na mocy Rozporządzenia MIiRR z dnia 3-06-2014 r. w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw charakterystyki energetycznej w Dz.U. Poz 888. dopuszcza obliczanie zapotrzebowania na energię na podstawie rachunków za energię (gaz i prąd) czyli za faktyczne zużycie ilości energii.

Przepisy te zostały wprowadzone zgodnie z postanowieniami dyrektywy 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 16.12.2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Te przepisy maja wprowadzić Polskę do przestrzegania dyrektyw i polityki energetycznej UE. Głównym celem wprowadzenia tych przepisów jest w znacznym stopniu ograniczenie zużywania energii elektrycznej i nie tylko która w konsekwencji ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo energetyczne i ochronę środowiska Świata, a jak wiadomo ochrona środowiska jest mocno postawionym priorytetem Unii Europejskiej.

Zalety Świadectwa charakterystyki energetycznej

  1. Informacje o koszcie eksploatacji, co wpływa na uświadomieniu sobie potrzeby ekologicznego i ekonomicznego użytkowania pomieszczeń.
  2. Dostępny dla nabywców i najemców oraz dla właściciela certyfikat zapewnia pełną jawność danych charakteryzujących jakość energetyczną budynku.
  3. Certyfikat energetyczny umożliwi dokonywanie uczciwych transakcji sprzedaży i wynajmu.
  4. Świadectwa Energetyczne czyli Certyfikaty energetyczne pozwolą właścicielowi wiarygodne zaprezentowanie wszystkich walorów budynku lub lokalu oferowanego na sprzedaż lub wynajem.
  5. Zabezpieczenie dla nabywcy lub najemcy przed ewentualnymi ukrytymi wadami kupowanego czy wynajmowanego budynku lub lokalu.
  6. Certyfikaty energetyczne przyczynią się do zmniejszania zużycia różnego rodzaju energii związanej z użytkowaniem budynków.
  7. Zachęcać architektów do projektowania i budowy budynków energooszczędnych.
  8. Zachęcić do zmiany wadliwych cech energetycznych istniejących już budynków.
  9. Stanowić będą element konkurencji rynkowej przy transakcjach na rynku nieruchomości.

Odstępstwa od wykonywania Świadectwa.

Świadectwo charakterystyki energetycznej nie obowiązuje dla budynków:

  • Budynki podlegające ochronie ze względu na swój charakter zabytkowy (podstawie przepisów o ochronie zabytków)
  • Budynki używane jako miejsca kultu i działalności religijnej
  • Budynki przeznaczone do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata
  • Budynki niezamieszkałe, służące działalności rolnej;
  • Budynki przemysłowych i gospodarczych o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/m2/rok
  • Budynki mieszkalne przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku.
  • Budynki wolno stojące o powierzchni użytkowej poniżej 50 m²
  • Od 09.03.2015 dla budynków jednorodzinnych budowanych na własny użytek przy oddawaniu do użytku w nadzorze budowlanym.
  • Budynki (garaże) nie ogrzewane.